Aktualności

Pełna księgowość – jak prowadzić? Nie marnuj swojego czasu

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Zarówno formalnie jak i na mocy prawa. Powszechnie księgowość można podzielić na pełną bądź uproszczoną. Powszechnie stosowanie uproszczonej księgowości przeznaczone jest dla mniejszych przedsiębiorstw, w którym przychody netto nie są zbyt wysokie. Z kolei pełna księgowość przeznaczona jest przede wszystkim dla spółek, których dochody pomimo zróżnicowania są zazwyczaj wysokie.

Niemniej prowadzenie ksiąg rachunkowych w ramach pełnej księgowości pomimo tego, że jest znacznie bardziej złożona i skomplikowana, to jest niezwykle potrzebna. Dzięki niej możliwe jest znacznie efektywniejsze prowadzenie oraz zarządzanie przedsiębiorstwem, a także bieżące monitorowanie kondycji finansowej. Jednak czym dokładnie jest pełna księgowość i w jaki sposób skutecznie ją prowadzić?

Pełna księgowość – prowadzenie i stosowanie

Księgowość w każdej firmie stanowi bardzo ważne narzędzie, które pozwala na skuteczne kontrolowanie bieżącej kondycji finansowej. Prowadzenie pełnej księgowości pozwala na precyzyjne uwydatnienie obrazu sytuacji finansowej w firmie. Ten rodzaj księgowości rozliczania przychodów przez organizacje obliguje je do odnotowywania każdego zdarzenia gospodarczego, które musi zostać rzetelnie zewidencjonowane i dodane do ksiąg rachunkowych.

Ogromna szczegółowość przy tego rodzaju księgowości jest niezwykle ważna dla przedsiębiorstw, które obracają na co dzień bardzo pokaźnymi kwotami. Ponadto, aby zapobiegać wszelkich nieuczciwym operacjom finansowym, pełna księgowość jest obowiązkiem, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu transparentności. Obecnie obowiązek prowadzenie pełnej księgowości mają:

·        Spółki cywilne osób fizycznych,

·        Spółki jawne osób fizycznych,

·        Spółki partnerskie,

·        Osoby fizyczne.

Wykorzystanie pełnej księgowości przez największe przedsiębiorstwa i spółki zapewnia jasny obraz sytuacji finansowej. Najważniejszym zastosowaniem tego typu rachunkowości jest pełny dostęp do rachunków przedsiębiorstwa zarówno ze strony samego podmiotu, jak i odpowiednich organów państwa, które sprawują opiekę nad praworządnością firm, a także kontrolowaniu podatkowej księgi przychodów. Warto również podkreślić, że prowadzenie pełnej księgowości jest także niezwykle istotne dla udziałowców oraz inwestorów.

Pełna księgowość – obecne limity

Na dzień dzisiejszy zgodnie z art. 24a ust. 4 o PIT obowiązek do prowadzenia pełnej księgowości mają wszystkie spółki partnerskie, a także przedsiębiorstwa, których wartość przychodów w poprzednim roku kalendarzowym wynosiła równowartość kwoty 2 000 000 euro. Należy zaznaczyć, że przeliczenie wartości kwoty z euro na złotówkę odbywa się na początku października na podstawie średniego kursu, który zostaje ogłoszony przez Narodowy Bank Polski. Z uwagi na to, że limit co jakiś czas zostaje zwiększony, warto na bieżąco kontrolować jego wysokość.

Prowadzenie pełnej księgowości dla przedsiębiorstw to znacznie więcej obowiązków. Konieczność bardzo dokładnego dokumentowania wszystkich sprawozdań finansowych z prowadzonej działalności może być uciążliwa. Jednak należy pamiętać, że ten rodzaj księgowości niesie też za sobą wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim możliwość rzetelnego kontrolowania kondycji własnej firmy.

„Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć jest podatek dochodowy”

Albert Einstein

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.