Aktualności

Pełna księgowość – co wchodzi w jej zakres?

Pełna księgowość jest niezwykle istotnym, ale jednocześnie skomplikowanym systemem ewidencyjnym. Umożliwia ukazanie pełnego obrazu sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa. Jej prowadzenie dla wielu właścicieli firm jest obowiązkiem, z którego niewywiązanie się grozi sankcjami. Właśnie dlatego pełna księgowość powinna być prowadzona niezwykle skrupulatnie i rzetelnie, najlepiej przez doświadczonego księgowego.

Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają:

  • osoby fizyczne
  • spółki cywilne i spółki jawne osób fizycznych
  • spółki partnerskie

Których wartość przychodów ustalona za rok poprzedni wynosi przynajmniej 2 000 000 euro po przeliczeniu na walutę polską. Od 2016 roku taki obowiązek mają także osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej. Do przeliczania kwoty wykorzystuje się średni kurs NBP przypadający na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku.

Co wchodzi w skład pełnej księgowości?

W przypadku pełnej księgowości przedsiębiorca musi prowadzić księgi rachunkowe, do których zaliczamy:

  • dziennik
  • księgę główną wraz z zestawieniem obrotów i sald jej kont
  • księgi pomocnicze wraz z zestawieniem sald ich kont
  • inwentarz składników aktywów oraz pasywów

Wymogiem stawianym przez prawo polskie jest także obowiązek sporządzania tak zwanego sprawozdania finansowego, które musi zawierać m.in. rachunek zysków i strat, bilans, rachunek przepływów pieniężnych oraz sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym przedsiębiorstwa.

Zalety prowadzenia pełnej księgowości

Prowadzenie pełnej księgowości jest nie tylko obowiązkiem, ale i znacznym ułatwieniem działania firmy. Przedsiębiorca zyskuje bowiem możliwość efektywnego prowadzenia swojej działalności – ma wgląd do sytuacji finansowej firmy, aktywów i jej zobowiązań, co umożliwia tworzenie prognoz finansowych.

Aby jednak mieć gwarancję, że księgowość zawsze prowadzona jest w sposób prawidłowy, warto powierzyć ją profesjonalistom. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga szerokiej znajomości zasad rachunkowości i bieżącego śledzenia zmian podatkowych. Jest to znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku księgowości uproszczonej.

„Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć jest podatek dochodowy”

Albert Einstein

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.