Aktualności

Co to mały i duży ZUS?

Każda firma, bez względu na jej wielkość i rodzaj, ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Na początku swojej działalności może jednak skorzystać z małego ZUS-u, a nawet z tzw. ulgi na start. Jakie warunki trzeba spełnić, aby płacić obniżone składki oraz czym różni się mały ZUS od dużego?

Konieczność opłacania składek ZUS

Każda osoba na początku prowadzenia działalności gospodarczej może przez okres 6 miesięcy nie płacić składek ZUS. Następnie przez 24 miesiące opłaca tzw. preferencyjne składki ZUS. Z preferencyjnych składek mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności pozarolniczej oraz w ramach własnej działalności gospodarczej nie świadczyli usług na rzecz byłego pracodawcy (takich samych jak na etacie).

Po 6 miesiącach ulgi na start przedsiębiorca ma więc możliwość opłacania dużego ZUS-u lub preferencyjnych składek ZUS. W skład tych opłat wchodzą:

  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
  • ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • ubezpieczenie wypadkowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne.

Należy pamiętać, że podczas ulgi na start podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie masz jednak możliwości rezygnacji z niego. Wysokość wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy w oparciu o średnie miesięczne wynagrodzenie i jest taka sama zarówno na małym, jak i na dużym ZUS-ie. 

Co to mały ZUS?

Mały ZUS to ułatwienie dla startujących przedsiębiorców, umożliwiające płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Firmy opłacają składki od zadeklarowanej indywidualnie kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podstawa wymiaru składek obliczana jest na podstawie osiągniętych dochodów z zastrzeżeniem podanego limitu. 

Mały ZUS dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy – obniżone opłacanie składek nie dotyczy osób zatrudnionych, współwłaścicieli czy członków rodziny. Składki za taką osobę oblicza się od kwoty nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. 

Aby móc korzystać z małego ZUS-u i opłacać niższe składki, roczny przychód w deklaracji rozliczeniowej nie może przekroczyć 120 tysięcy zł.

Należy pamiętać, że bez względu na wysokość i ilość opłacanych składek, w wyznaczonym terminie składa się deklarację ZUS DRA.

Po upływie 2 lat, aby przejść na duży ZUS, należy dokonać wyrejestrowania na ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia odpowiednim do sytuacji. 

Co to duży ZUS?

Duży ZUS to nic innego jak standardowe składki ubezpieczeń społecznych. Określają minimalną podstawę płacenia składek jako 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego podawanego w formie brutto. Każdy przedsiębiorca, któremu nie przysługuje mały ZUS lub któremu upłynął czas ulg ma obowiązek opłacania wszystkich składek w normalnej wysokości. W 2022 roku minimalna podstawa, od której oblicza się składki ZUS, wynosi 3553,20 zł. W procentach przedstawia się to następująco:

  • ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy
  • ubezpieczenie NFZ – 9% podstawy
  • ubezpieczenie rentowe – 8% podstawy
  • ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy

W przypadku ubezpieczenia wypadkowego stopa procentowa jest zróżnicowana, zależy bowiem od liczby osób ubezpieczonych oraz branży danej firmy. 

Zawsze można zadeklarować wyższą podstawę wymiaru składek, a więc opłacać wyższe składki na ubezpieczenia społeczne. W efekcie, w przyszłości otrzymamy korzystniejsze dla nas świadczenia emerytalne lub rentowe. 

„Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć jest podatek dochodowy”

Albert Einstein

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.